Przekazanie relikwii I stopnia – ex ossibus – Świętej Siostry Faustyny. 11.09.2016

W środę 9 listopada 2016r. 46 osobowa grupa naszych parafian odbyła autokarową pielgrzymkę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Z modlitwą na ustach bardzo wcześnie, bo o godz. 2.00 w nocy pielgrzymka wyruszyła w stronę Krakowa. Opiekunem duchowym był nasz proboszcz ks. Jerzy Danecki. Gdy wyruszaliśmy było jeszcze bardzo ciemno, więc niektórzy starali się odsypiać nocne wstawanie. Z nadejściem świtu nastąpiło w autobusie ożywienie, a ks. Jerzy poprowadził poranne modlitwy. Do Łagiewnik dojechaliśmy bez przeszkód o godz. 8.30.

Głównym celem naszej pielgrzymki było odebranie relikwii I stopnia – ex ossibus – z kości Świętej Siostry Faustyny waz z certyfikatem – świadectwem ich autentyczności. Punktem kulminacyjnym była Msza Święta odprawiona przez naszego proboszcza Jerzego w kaplicy klasztornej z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny, znajdującej się w Kompleksie Klasztornym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
W klasztorze tym żyła i zmarła siostra Faustyna Kowalska, przez którą Chrystus Pan przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym Miłosierdziu.

Pod cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego na ołtarzu spoczywa biała marmurowa trumienka z relikwiami św. Siostry Faustyny, a ich cząstka została umieszczona w marmurowym klęczniku przed ołtarzem. Oddaliśmy jej część poprzez ucałowanie relikwii i prosiliśmy o jej możne wstawiennictwo w modlitwach zanoszonych do Miłosierdzia Bożego.

Na schodach kaplicy upamiętniliśmy to wydarzenie wspólnym zdjęciem.

Następnie grupa pielgrzymów udała się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie zawierzyliśmy Bożemu Miłosierdziu naszą wspólnotę parafialną. Po beatyfikacji Jana Pawła II Sanktuarium ofiarowane zostały relikwie świętego, które stanowią bezcenną pamiątkę. Znajduje się tam też Brama Miłosierdzia, gdzie pielgrzymi pod zwykłymi warunkami mogą otrzymać odpust zupełny.

Około godz. 11.00 udaliśmy się przez nowo wybudowany most do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Utworzone ono zostało na tzw. „Białych Morzach” w Krakowie. W Kaplicy Kapłańskiej obejrzeliśmy także płytę nagrobną Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich w Rzymie. Na płycie umieszczony jest relikwiarz wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Papieża. Ogromne wrażenie zrobiła na nas bezcenna relikwia, którą kardynał Stanisław Dziwisz przekazał do Sanktuarium w 34 rocznicę zamachu na życie Ojca Świętego. Jest to poplamiona krwią sutanna, w którą święty Jan Paweł II ubrany był 13 maja 1981 r. tj. w dniu, gdy podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra zamachowiec Mehmet Ali Agca próbował zabić papieża. Znajduje się ona w szklanej gablocie w Kościele Górnym.

W Centrum Jana Pawła II znajduje się również Muzeum Archidiecezjalne Jana Pawła II. Są tam zgromadzone rzeczy osobiste Papieża oraz Dary Papieskie, które Ojciec Święty otrzymywał podczas swych licznych podróży apostolskich. Znajduje się tam również zrekonstruowana sypialnia Karola Wojtyły, jaką posiadał jeszcze jako metropolita krakowski urzędujący w Pałacu Arcybiskupim przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

Zmęczeni ale pełni wrażeń, snując plany na następne wyjazdy powróciliśmy do Wólki Mińskiej ok. godz. 21, gdzie Ksiądz proboszcz poświęcił pamiątki zakupione podczas tej niezapomnianej pielgrzymki.

Uczestniczka pielgrzymki p.Małgorzata

 

2016.11.09 Łagiewniki – relikwie

 

2016.11.20 Wprowadzenie relikwii św. Faustyny i bł. ks. Sopoćki