Adwent i duchowe przygotowanie do świąt 2020

godz. 11:00 Msza z nauką dla dzieci
godz. 17:00 Msza z nauką ogólną

Poniedziałek 30 listopada
godz. 8:30 Spowiedź do Mszy św.
godz. 9:00 Msza z nauką ogólną (sakrament chorych)
godz. 17:00-19:00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja w ciszy, spowiedź
godz. 19:00 Msza z nauką ogólną

Wtorek 1 grudnia
godz. 8:30 Spowiedź do Mszy św.
godz. 9:00 Msza z nauką ogólną
godz. 19:00 Msza z nauką ogólną

Spowiedź dla chorych w poniedziałek 30 listopada od godz. 11:00. Proszę o zgłaszanie chorych, którzy nie będą mogli przybyć na rekolekcje, by wszyscy byli przygotowani do właściwego przeżycia świąt Bożego Narodzenia.

Adwent

Adventus, w starożytnym Rzymie i Bizancjum oznaczał przybycie i odwiedziny ważnej osobistości, króla, cesarza. Chrześcijanie niemal od zawsze widzieli w owym adventus przybycie Króla Królów – Chrystusa: Jego Wcielenie, Narodzenie i powtórne przyjście na końcu czasów. Liturgiczny okres Adwentu wprowadza nas w trojakie oczekiwanie:

– na Boże Narodzenie, czyli wspomnienie pierwszego, historycznego przyjścia Chrystusa,
– na osobiste spotkanie z Chrystusem poprzez łaskę
– na powtórne przyjście Chrystusa w chwale.

Pierwszy adwent już się dokonał: Pan, Emmanuel, wyczekiwany przez lud Starego Przymierza, narodził się, jak wierzymy, 2000 lat temu w Betlejem. W tęsknotę Izraela, w tajemnicę oczekiwania na Mesjasza, wprowadza nas liturgia drugiej części Adwentu, będącej bezpośrednim przygotowaniem do świętowania Bożego Narodzenia.

Paradoksalnie, jeśli w liturgicznym Adwencie oczekujemy przyjścia Chrystusa, to jest On już wśród nas obecny. Do tej Obecności łatwo się przyzwyczaić, dlatego potrzebny nam drugi adwent – tajemnica nieustannie i na nowo ofiarowywanej nam łaski, przyjmowania i spotykania Boga w naszym osobistym życiu. Średniowieczni kaznodzieje mówili o tym przychodzeniu Boga do duszy jako o adwencie cierpliwym, łagodnym i cichym: “Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną” (Ap 3, 20). W tym wymiarze Adwent jest skupionym, lecz radosnym oczekiwaniem, by nie przeoczyć Bożej obecności w naszej codzienności.

Bliskość Dnia Pańskiego, czyli powtórnego przyjścia Chrystusa, akcentuje liturgia pierwszego i drugiego tygodnia Adwentu. W perspektywie tego Dnia nabiera powagi wezwanie do nawrócenia i ewangelicznego czuwania. “Bo oto nadchodzi dzień palący jak piec, a wszyscy pyszni i wszyscy czyniący nieprawość będą słomą, więc spali ich ten nadchodzący dzień, mówi Pan Zastępów, tak że nie pozostawi po nich ani korzenia, ani gałązki. A dla was, czczących moje imię, wzejdzie słońce sprawiedliwości i uzdrowienie w jego skrzydłach” (Ml 3, 19-20).

Roraty

Roraty, adwentowe Msze odprawiane o wschodzie słońca, podkreślają wyjątkowość tego okresu. Nazwa “roraty” pochodzi od zwyczajowej pieśni na wejście (introitu), rozpoczynającej się od słów “Rorate caeli desuper” – “Spuśćcie rosę niebiosa”. Msza roratnia, czyli msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie w okresie Adwentu, jest śladem dawnego obchodzenia święta Zwiastowania Pańskiego w okresie Adwentu – 18 grudnia. W starożytnych i średniowiecznych księgach liturgicznych polecano odprawianie tej mszy o Najświętszej Maryi Pannie w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie lub nawet przez cały Adwent. Tak wyjątkowa obecność Matki Bożej w Adwencie ma głęboki sens. Maryja jest mistrzynią adwentowego oczekiwania. Jako córka Izraela, jako Matka Pana Jezusa i jako Matka Kościoła. Z Izraelem czekała na Mesjasza, a kiedy Anioł zwiastował jej, że pocznie i porodzi Syna, Emmanuela, oczekiwała na Życie, które cudownie w niej wzrastało. Razem z Kościołem czeka na przyjście chwalebnego, uwielbionego Chrystusa, a królując w niebie razem z Nim, wspiera Kościół w jego oczekiwaniu na ostateczny Dzień Pański.

Źródło: www.roraty.art.pl

W naszej parafii Msza roratnia odprawiana jest w ciągu całego Adwentu o godzinie 7:00

Zapraszamy serdecznie całe rodziny! Szczególnie gorąco zapraszamy do udziału w Roratach dzieci, by z lampionami roratnimi uczestniczyły w tej porannej Mszy św. Będziecie otrzymywały codziennie naklejki adwentowe.